Friedrich Gottlob Koenig

Osobnosti tlače - Friedrich Gottlob Koenig

Friedrich Koenig sa narodil v roku 1774 v Nemecku. Ako vynálezca postavil spoločne s Friedrichom Bauerom na princípe rýchlolisu tlačiarenský stroj. V roku 1804 sa presťahoval do Londýna, kde mu bol v roku 1810 udelený patent na tlačiarenský stroj – rýchlolis. V apríli 1812 prvýkrát skúšobne predstavil verejnosti novú konštrukciu tlačového stroja. Stroj bol s veľkým úspechom predvádzaný potenciálnym zákazníkom v dielni, z obáv o krádež patentu. Záujem o kúpu stroja prejavil najmä John Walter z The Times. Prvé vydanie The Times, vytlačené na nových rýchlolisoch bolo dňa 29. novembra 1814.

V auguste 1817 sa Koenig vrátil do Nemecka z dôvodu sporu s Thomasom Bensley, ktorý mal v Londýne tlačiareň kníh. Pôvodne Koenig pre Bensleyho vyrábal tlačiarenské stroje pre tlač kníh a novín skôr, ako boli použité pre tlač The Times.

Po návrate do Nemecka hľadal Koenig priestory, kde by svoje stroje mohol vyrábať. Po zvážení si za areál továrne vybral opustený kláštor vo Würzburgu. Firma pod názvom Koenig & Bauer vyrába tlačové stroje dodnes.

Osobnosti tlače